Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľký návrat Diany Mórovej na filmové plátno

august 30, 2010 - 09:50
Po sklamaní v jojkárskej súťaži Showdance sa Diana Mórová (40) rozhodla pre mediálnu pauzu aspoň do septembra. Od polovice mája sa odmlčala a neposkytovala rozhovory. STAR však zistil, čo robí. V uplynulých dňoch sa v Bratislave začal v tichosti nakrúcať nový slovenský film s pracovným názvom Tigre tu nie sú šťastné. Jedným z tromfov snímky je aj obľúbená Diana Mórová.
Foto: 

Po tom, čo červenovláska rezignovala v poslednom kole tanečnej šou a prakticky odignorovala improvizačný tanec s tým, že nebude robiť opičku, stiahla sa z očí verejnosti a nastalo okolo nej ticho. V nakrúcaní Paneláku nastala pauza a obľúbenkyňa televíznych diváčok si mohla v pokoji užívať leto. No už v auguste sa opäť vrhla do práce. Autori nového slovenského filmu jej totiž zverili jednu zo svojich postáv.

Postava na mieru

Napriek tomu, že patrí medzi najväčšie slovenské herecké hviezdy, hlavné úlohy ju vo filmových projektoch míňajú a jej úspech na obrazovke sa zrodil najmä vďaka šou Hviezdy na ľade a seriálu Panelák, ktorý je medzi divákmi síce obľúbený, no rýchla výroba priestor na kvalitnú hereckú prácu neposkytuje. Mórovej posledný film sa nakrúcal pred dvoma rokmi. Tango s komármi však prešlo slovenskými kinami viac-menej nepovšimnuté. K lepšej práci pred kamerou sa dostala až minulý rok vo vysokorozpočtovom seriáli Keby bolo keby. Vďaka autorom nového slovenského filmu však červenovláska dostala príležitosť predviesť svoje herecké schopnosti pred kamerou naplno. Hoci hlavnú úlohu získala zatiaľ neznáma mladá herečka Kristína Tóthová (25), jej staršia kolegyňa rozhodne nemusí ľutovať.

Už pri písaní postavy moderátorky relácie Ruská hodinka v Slovenskom rozhlase autori totiž mysleli na ňu. „Od úplného začiatku, keď Maryna Kuznikovová vznikla v mojej hlave, vedela som, že ju môže hrať jedine Diana. Veľmi dlho som ju presviedčala, že si to musí prečítať,“ priznala Lucia Siposová. „Do poslednej chvíle to vyzeralo, že to nevyjde, ale potom odrazu vyšlo slnko, bola tá správna konštelácia a ona nám povedala svoje áno,“ s radosťou pokračovala scenáristka. „Myslím, že už pochopila, že urobila dobre,“ zamyslela sa.Intelektuálka a hysterka

„Chcela vždy byť herečkou, oblieka sa ako z 50-tych rokov, je to taká stará škola. Skáče niekde medzi kultivovanou intelektuálkou až k hysterke,“ prezradila nám o Mórovej role. „Je to veľmi ťažká herecká rola, lebo je tenká hranica medzi vážnosťou a humorom. Myslím, že na tejto tenkej hrane dokáže hrať viac-menej iba ona, nevedela som si predstaviť nikoho iného,“ ocenila Lucia Dianu, ktorá po prvých nakrúcacích dňoch odišla na dovolenku a práve v týchto dňoch sa nachádza mimo Slovenska.

Siposová dávala scenár s režisérom Jurajom Krasnohorským dokopy celé tri roky. To by mohlo byť prísľubom, že začiatkom budúceho roku, keď chcú film uviesť na striebornom plátne, sa diváci dočkajú skutočne kvalitného filmu, o čom sú presvedčení aj samotní tvorcovia. „Bude to super!“ bez váhania vyhlásila Lucia. Jej slovám nasvedčuje aj fakt, že herci boli ochotní kvôli nízkorozpočtovému projektu znížiť svoje nároky na honoráre. Konkrétne sumy sme sa nedozvedeli, produkcia má však ambíciu snímku nakrútiť za 300 000 eur. „Máme vysoko kvalitný štáb. Kameru robí Francúz André Bonzel ocenený v Cannes za film Man bites dogs, čo je oživenie pre slovenský film,“ tešila sa scenáristka, ktorá je sama herečkou. Maličkú rolu si strihne aj v Tigroch, ako skrátene rodiace sa dielo prezýva štáb.

Herecký debut misky

Väčšina účinkujúcich nie je publiku príliš známa. „Potrebovali sme dobrých hercov, ale nechceli sme príliš opozerané tvare,“ objasnila nám Lucia. Náročný zámer na malej slovenskej scéne sa napokon vydaril. „Do hlavnej úlohy sme obsadili výnimočnú mladú herečku Kristínu Tóthovú, ktorá krásne súzvučí s Dianou Mórovou,“ začala s menovaním konkrétnych tvárí. Chlapskú zostavu tvorí mladý zjav Ľubo Bukový, ktorý stvárnil menšiu rolu aj v neslávne preslávenom americkom horore Hostel. Známejší je Milan Ondrík, ktorý je doma na scéne nitrianskeho Divadla Andreja Bagara.

„Prizvali sme si aj jedného herca z Čiech, charizmatického Karla Dobrého. A negatívne postavy stvárnia známi slovenskí herci Richard Stanke a Robo Roth,“ pokračovala. Okrem nich sa diváci môžu tešiť aj na herecký debut Miss Slovensko 2005 Ivice Slávikovej, ktorú si vybral samotný režisér Krasnohorský. „Keď navrhol Juraj neherečku do tejto temperamentnej role, zľakla som sa,“ pripustila Siposová isté obavy z jej výkonu. „Potom som ju videla naživo a presvedčila ma svojou energiou, ktorá sa absolútne stotožňovala s energiou našej postavy. Troška sme s ňou popracovali a je to tam!“ vychválila ju. „Nehovoriac o tom, že vyzerá nádherne!“ dodala spokojne. V zálohe majú ešte jedno prekvapenie. Zahrajú si aj živé tigre! Kto z hercov vlezie do klietky, sme sa však nedozvedeli.
„Nebudem zbytočne prezrádzať. Ešte sme s tigrami netočili, sama som zvedavá,“
povedala tmavovláska, ktorá sa momentálne prvýkrát ocitla na pľaci v inej úlohe ako hereckej. „Pri tejto práci v zákulisí si až uvedomujem, aké je úžasné byť herečkou. Ale je to v každom prípade adrenalín!“ zhodnotila. Pri nakrúcaní im najviac dáva zabrať počasie, ak však všetko pôjde podľa plánov, koncom septembra bude surový materiál hotový a pokračovať budú v strižni, aby sa snímka dostala začiatkom roku 2011 do kín.

Autor: MÁRIA ŠIDLOVÁ
Foto: Tibor Géci

- - Inzercia - -