Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rusom nosí darčeky Dedo Mráz na Nový rok

január 02, 2022 - 10:00
V Rusku sa Vianoce oslavujú až 7. januára. Dôvodom je Juliánsky kalendár, ktorým sa riadi Ruská pravoslávna cirkev.
Foto: 

Tamojšie oslavy Vianoc však poznačila aj komunistická minulosť krajiny a napriek tomu, že ich význam v krajine postupne stúpa, veľká časť Rusov aj naďalej uprednostňuje oslavy príchodu nového roka.

Komunisti po nástupe k moci potláčali prejavy náboženského života a Vianoce ako oficiálny sviatok zanikli. Mnohé vianočné tradície sa však uchovali aj v tomto období tým, že ich posunuli na novoročný termín. Do súčasnosti tak pretrval zvyk zdobiť si jedličku, pod ktorú nosí Dedo Mráz spolu s pomocníčkou - vnučkou Sneguročkou na Nový rok darčeky.

Oslavám Vianoc v pravoslávnych rodinách predchádza 40-dňový pôst, ktorý sa končí až s východom prvej hviezdy 6. januára. V tento deň sa koná niekoľko liturgií, z ktorých sa rodina po zotmení vráti domov k večeri. Slávnostná večera v ruských domácnostiach by mala pozostávať z dvanástich chodov - podľa počtu apoštolov. Sú medzi nimi ryby, boršč, plnená kapusta, sušené ovocie, koláče, ale tiež hus alebo malé prasiatko. Jedáva sa tiež kuťa alebo sočivo - kaša z pšenice s medom, makom, ovocím a orieškami, ktorú v niektorých rodinách jedia všetci z jednej misy, čo má symbolizovať jednotu rodiny. Po večeri chodia veriaci opäť do chrámu.

Vianočné sviatky a oslavy nového roka sú v Rusku súčasťou desaťdňových zimných prázdnin.

- - Inzercia - -