Dnes je piatok, 03.december 2021, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Marec v záhrade

marec 27, 2015 - 18:10
Mesiac, ktorý oficiálne v kalendári naštartuje jar, vás uvíta príjemnou, sviežou vôňou, a to nielen v záhrade. Aj keď sa ňou ešte preženie pár mrazíkov, mali by ste jej začať venovať väčšiu pozornosť.
Foto: 
Pôda i rastliny ožívajú, budú rady ak ich zbavíte ich zimnej ochrany, tak isto im pomôže prihnojenie špeciálnym revitalizačným hnojivom. V tomto čase začínajú kvetinové záhony ožívať. Vyrastajú cibule tulipánov a narcisov, prebúdzajú sa aj prvé jarné trvalky. Ak sa vám farby v záhone stále máli,  vysaďte ďalšie rastlinky, napríklad krásne kvitnúce prvosienky, ktoré sú dostupné v rôznych farebných variáciách a sami sa tak môžete rozhodnúť, či si vôkol domu vytvoríte jednofarebný alebo viacfarebný záhon.
 
 
Omladzovací rez
 
Šípové ruže si v marci tak isto vyžadujú vašu veľkú pozornosť. Základný krok pre krajšiu šípovú záhradu je marcový omladzovací rez ružových kríkov. Nesmie byť príliš hlboký, pamätajte na to, že kvety rastú najmä na najmladších výhonoch. Nič nepokazíte, keď odstránite všetky zaschnuté a nezdravé vetvy. Ak sú vetvy príliš husté, je dobré ich prevzdušniť. Na veľkých popínavých kríkoch je možné vykonať aj silnejší, hlbší rez. Nožnice neublížia ani listnatým živým plotom, ktoré ešte nedosiahli vami požadovanú výšku. Správne zostrihanie zabezpečí jeho košatenie a hustý porast, ktorý bude ozdobou okolia vášho domu.
 
 
Trávnik bez jedinej chyby
 
Ak ste na jeseň venovali dostatočnú pozornosť zazimovaniu vášho trávnika, práca na jar bude o to ľahšia. Trávnik sa preberá k životu pri teplotách nad 5 stupňov a vtedy sa začína aj vaša práca na trávniku. V prvom rade musíte skontrolovať, či sa po trávniku počas zimy nerozšírili plesne alebo iné hubové ochorenia. Najčastejším ochorením trávnika po zime býva pleseň snežná. Ide o plesňové ochorenie, ktoré ľahko zlikvidujete fungicídnym postrekom. Ak sa vo vašom trávniku nachádza veľké množstvo machu, ktoré ste neodstránili ešte pred zazimovaním, začnite týmto krokom. Mach má oproti ostatným nežiaducim rastlinám v trávniku tú vlastnosť, že selektívne herbicídy naň neúčinkujú. Preto je nutné použiť špeciálny piesoček, ktorý si s machom hravo poradí za pár dní. Ak bol trávnik správne zazimovaný a prežil zimu bez väčších problémov, začnite prevzdušnením trávnika vertikutátorom. Vertikutácia je prevzdušňovanie vrchnej vrstvy zeminy a odstraňovanie trávnej plsti a zvyškov organického odpadu, ktorý sa naukladal na spodku trávnika a vytvoril nepriepustnú vrstvu plsti, neprepúšťajúcu svetlo a vlhkosť ku korienkom trávnika a tiež zabraňujúcu prúdeniu čerstvého vzduchu, čím vznikajú vhodné podmienky na vznik hubových a plesňových ochorení. Neudržiavaný trávnik s hrubou vrstvou trávnej plsti redne, vysychá a tvoria sa v ňom fľaky. Posledným krokom pri obnovovaní trávnika na jar je dohnojovanie. Trávnik je po dlhej zime vyčerpaný a jesenné hnojivo prestáva účinkovať. Dohnojenie je ideálne vykonať hneď po vertikutácii, keď je zemina pri korienkoch prevzdušnená a hnojivo si ľahšie nájde svoje miesto, odkiaľ sa nerozfúka. Vždy uprednostnite kvalitné trávne hnojivá od renomovaných výrobcov.
 
Viac sa dočítate v Praktickej Slovenke!
 

- - Inzercia - -