Dnes je nedeľa, 26.jún 2022, meniny má: Adriána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vo veku 82 rokov zomrel herec Josef Abrhám

máj 17, 2022 - 10:28
Úmrtie obľúbeného herca prišlo len necelý rok po úmrtí manželky Libuše Šafránkovej. Správu o smrti priniesli české médiá s odvolaním sa na herca Jana Kačera.
Foto: 
archív

Kolega a priateľ Jan Kačer (85) českému Blesku povedal: „Veľmi rád vám k Pepíkovi niečo poviem. Teraz ale, prosím vás, nie. Ja som sa z toho ešte nespamätal. Nie som schopný. Je to pre mňa obrovská rana.“

Abrhám sa narodil do rodiny, kde bol otec Čech a matka Slovenka, dcéra slovenského dramatika, prozaika a evanjelického farára Jozef Hollého.

Jeden z najpopulárnejších hercov svoje umenie, podľa kritikov bravúrne, uplatnil nespočetnekrát na divadle, vo filme aj na televíznej obrazovke. Jozefa Abrháma preslávili role humorné i vážne, v akejkoľvek polohe bol uveriteľný. V roku 2020 získal prestížnu cenu Thálie za celoživotné dielo. Narodil sa 14. decembra 1939 do tehliarskej rodiny v Kunoviciach, kde prežil celé detstvo: „Lietali sme po lúkach, záhradách, lese, kúpali sa v rybníku. Zažil som tu aj vojnu, ktorú som vtedy vnímal veľmi romanticky a dobrodružne,“ spomínal v jednom rozhovore pre české médiá.

Po maturite však nemohol kvôli kádrovému posudku na žiadnu vysokú školu. Najskôr preto pracoval v znárodnenej rodinnej tehelni, aby potom mohol vyplniť do prihlášky na Vysokú školu múzických umení v Bratislave povolanie – robotník. Po dvoch semestroch prešiel na pražskú DAMU a vojenskú službu si odbil v pražskom Vinohradskom divadle. Tam bol nadšený.

Hoci na televíznych obrazovkách stvárnil Abrhám celý rad postáv, všetci si ho okamžite vybavia v dvoch roliach, ktorým svoju tvár prepožičal asi najvýraznejšie- ako doktora Blažeja z Nemocnice na kraji mesta a ako podvodníka Vranu z komédie Vrchní, prchni!.

Pozrite si najznámejšie scény z tejto snímky vo videu.

Vrchní, prchni! - nejlepší scény

- - Inzercia - -