Dnes je nedeľa, 26.jún 2022, meniny má: Adriána
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Trápi aj vás plynatosť? Pomôcť môže vláknina aj meditácia

marec 14, 2022 - 16:00
Plynatosť je prirodzená, avšak spoločensky neprijateľná ľudská záležitosť. Nejeden z nás si pred stretnutím či udalosťou láme hlavu s tým, ako sa tejto nepríjemnosti vyhnúť. Nebojte sa, aj tento problém má svoje riešenie a ak sa zamyslíte nad svojimi zvykmi, rozlúsknutie zapáchajúcej hádanky príde samo. Je len na vás aby ste odhalili príčinu svojho problému, môžeme vám však poskytnúť pár nápovedí.
Foto: 
shutterstock

1. Holdujete sýteným nápojom?

Hoci sýtené nápoje najmä v lete predstavujú príjemné osvieženie, črevá sa s nadmerným množstvom oxidu uhličitého nedokážu vysporiadať s ľahkosťou. Podobný efekt ako sýtené nápoje môže mať pitie cez slamku alebo žuvanie žuvačky. Molekuly plynov uviaznu v črevách a spôsobujú nepríjemné nadúvanie. Zaujímavosťou je, že ak zadržíte grgnutie, skôr či neskôr uniknú plyny opačnou stranou. Keďže dostatočný pitný režim je mimoriadne dôležitý, bublinky dajte bokom a uprednostnite radšej vodu bez prídavkov.

2. Radi si osladzujete život?

Tým vás nejdeme karhať, skôr vás pozývame na malé zamyslenie. Mnohé sladkosti obsahujú nielen cukor ale aj náhradné sladidlá ako sorbitol či xylitol, ktoré náš tráviaci systém nedokáže dobre spracovať. Umelé látky zostávajú v črevách a kvasia. Rovnako problémy dokáže narobiť aj „zdravý“ ovocný cukor. Stáva sa, že ľuďom chýba enzým, ktorého úlohou je štiepiť fruktózu. Ak máte problémy s nadúvaním, vyhnite sa teda aj žuvačkám bez cukru či ovocným šalátom.

3. Dá sa zjesť dosť zeleniny?

V rámci zdravého životného štýlu je zelenina alfou aj omegou nakoľko obsahuje obrovské množstvo látok cenných pre náš organizmus. Nepríjemnosti môžeme pocítiť najmä ak hovoríme o kapustovej zelenine, teda kel, hlávková kapusta, ružičkový kel, karfiol či brokolica. V mnohých výzvach či diétach zameraných na prevenciu autoimunitných ochorení je tento druh plodín druh nevyhnutný, avšak treba si pamätať, že v sebe ukrýva karbohydráty, ktoré sú ťažko stráviteľné a spravidla stoja za nepríjemnými plynmi. Z tohto dôvodu by kapustová zelenina mala predstavovať absolútne tabu pred každou spoločenskou udalosťou. Hrozbu predstavuje aj cibuľa, cesnak, pór, reďkovka a viaceré druhy strukovín. Ak máte problém, ich spotrebu obmedzte aspoň na krátky čas.

4. Vetry zo stresu?

Možno to poznáte, čaká vás dôležitá prezentácia a práve vtedy máte najväčšie nutkanie uľaviť si a tak namiesto sústredenia sa, utekáte kaźdú chvíľku na toaletu. Faktom je, že črevá a emócie sú prepojené dôkladnou sieťou nervov a neurotransmiterov a tráviaci systém sa začína chápať ako „druhý mozog“. Skrátene to znamená to, že utrápená a nepokojná myseľ dokáže vo vašom gastrointestinálnom trakte narobiť hotovú katastrofu. Pravidelnú starostlivosť preto venujte nielen obsahu svojho žalúdka, ale tiež psychohygiene. Naučte sa základné relaxačné techniky a uvoľnite nahromadené napätie, kedykoľvek vám to situácia umožní. Dobrou voľbou pre vás môže byť aj meditácia a jóga.

5. Tečie vám mlieko po brade?

Laktózová intolerancia- pojem, ktorý sa v súčasnosti skloňuje viac a viac. Hoci s ňou bojuje čoraz viac jedincov, nemusí ísť hneď o vrodenú poruchu. Neschopnosť produkovať enzým štiepiaci laktózu sa môže pokojne vyvinúť s pribúdajúcimi rokmi a preto to, čo u vás platilo včera dnes už môže byť minulosťou a vy musíte reagovať. Ak si nie ste istí tým, o čo ide, preventívne odstráňte z jedálneho lístka všetky mliečne produkty aspoň na pár dní. Pokiaľ plynatosť a zapáchajúce vetry ustúpia, zrejme ste objavili vlastný kameň úrazu.

6. Dávate si záležať na pravidelnom vyprázdňovaní?

Pozná to mnoho ľudí- zadržiavanie. Buď sa necítite príjemne navštíviť toaletu v práci alebo vonku, či nemáte dosť času a priestoru pre svoje potreby doma, tak radšej držíte. Koledujete si tak o chronický stav- zápchu, kedy sa hrubé črevo nedokáže vyprázdniť dlhšie ako tri dni. Za vašimi nepríjemnosťami je v tom prípade nahromadená stolica, ktorá uvoľňuje nepríjemné výpary. Skúste do svojho programu zaradiť viac pravidelného pohybu a na tanier si naservírujte dostatok vlákniny a hlavne vyprázdnite sa vtedy, keď pocítite potrebu. Nie je to hanba, skôr naopak.

Pomoc je na ceste

Najjednoduchšou alternatívou je vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré nadmernú plynatosť spôsobujú. Avšak toto nie je vždy možné a aby vás nezaskočila nepríjemná situácia, nie je na škodu mať poruke prípravok z lekárne na zníženie obsahu plynov v čreve. Pri príprave jedál sa zamerajte na použitie nasledovných byliniek:

  • rasca
  • fenikel
  • majorán
  • bazalka
  • aníz
  • rozmarín

V jedálničku sa zamerajte aj na prísun vlákniny- nie je to až také ťažké, ako by sa mohlo zdať. Často totiž stačí vymeniť niečo za alternatívu daného jedla a problém je vyriešený.

  • NAŠTARTUJTE SVOJ DEŇ S CEREÁLIAMI: Na raňajky si vyberte cereálie s vysokým obsahom vlákniny, päť alebo viac gramov vlákniny na porciu. Vhodnou alternatívou sú celozrnné, otrubové a vlákninové obilniny. Alebo pridajte niekoľko polievkových lyžíc nespracovaných pšeničných otrúb do obľúbenej kaše.
  • PREJDITE NA CELOZRNNÉ: Hľadajte chleby, ktoré ako prvé na etikete uvádzajú celozrnnú múku a obsahujú aspoň 2 gramy vlákniny na porciu. Skúste hnedú ryžou, jačmeň, celozrnné cestoviny či bulgur.
  • SKÚSTE STRUKOVINY A VIAC ZELENINY: Fazuľa, hrach a šošovica sú výborným zdrojom vlákniny. Fazuľu pridajte do polievky či do zeleného šalátu na spestrenie. Alebo si pripravte exotické kukuričné lupienky nachos s čiernymi fazuľkami a množstvom čerstvej zeleniny.
  • ALTERNATÍVA DESIATY: Čerstvé ovocie, surová zelenina, nízkotučný popcorn a celozrnné krekry sú dobrou voľbou. Hrsť orechov alebo sušeného ovocia je tiež zdravá desiata s vysokým obsahom vlákniny.

- - Inzercia - -