Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Osoby s príznakmi by sa mali testovať PCR testami, pripomína NCZI

január 18, 2022 - 11:18
Osoby s príznakmi ochorenia COVID-19 by sa mali testovať PCR testami. V tlačovej správe to pripomenula hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá. Testovanie PCR testami je bezplatné, plne hradené zo zdravotného poistenia. Na testy sa občania môžu objednať na stránke korona.gov.sk.
Foto: 
canva.com

„Pri posúdení jednotlivých klinických príznakov je tento typ testovania bezplatný. Je preto dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré sa u nich vyskytujú, či už ide napríklad o zvýšenú teplotu nad 38 °C, kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triašku, stratu čuchu alebo chuti. Samozrejme, že pre existenciu rôznych variantov koronavírusu sa môžu príznaky líšiť podľa toho, či ide o delta variant alebo omikron,” vysvetlila Sivá.

Dodala, že na základe zhodnotenia klinických príznakov, teda triáže, sa automaticky pridelí najbližší možný termín testovania v čo najbližšom okolí zadanej adresy. Do formulára je možné uviesť nielen adresu trvalého pobytu, ale aj možnosť zadať adresu prechodného pobytu. Testovanie tak bude pridelené čo najbližšie k tejto adrese.

Stále platí, že ľudia sa môžu dať bezplatne otestovať PCR testami aj pri predoperačných vyšetreniach či plánovanej hospitalizácii. V takom prípade je dôležité uviesť dátum nástupu do nemocnice pre vykonanie testu v stanovenej lehote. Bezplatný PCR test získa i ten, kto mal pozitívny výsledok antigénového testu. Pre získanie Digitálneho COVID preukazu Európskej únie o prekonaní je totiž potrebné verifikovať výsledok Ag testu práve prostredníctvom PCR testu.

- - Inzercia - -