Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Na Štedrý deň vyslali záchranárov k 1 485 pacientom

december 25, 2021 - 10:00
Na Štedrý deň vyslali operátori tiesňovej linky 155 záchranárov k 1 485 ľuďom. Ako informuje hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď zasahovali u 1 649 pacientov, to predstavuje mierny pokles.
Foto: 
Facebook

Najviac potrebovali pomoc ľudia v Košickom kraji (265), najmenej v Trnavskom kraji, v ktorom vyslali záchranárov na pomoc k 142 ľuďom.

Počet volaní na tiesňovú linku 155 bol omnoho vyšší, väčšinu vyriešili operátori telefonickou konzultáciou bez potreby vyslania posádky. „V porovnaní s minuloročným Štedrým dňom sa skladba volaní na tiesňovú linku 155 nezmenila. Na prvom mieste v rebríčku najčastejších zdravotných ťažkostí bolo rovnako ako vlani sťažené dýchanie, nasleduje bolesť brucha a zhoršenie zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením. V menšej miere sa vyskytli aj telefonáty od osamelo žijúcich seniorov a od pacientov s psychickými poruchami. Množstvo volaní sa týkalo ochorenia COVID-19," ozrejmila Krčová.

Operátori v ôsmich krajských operačných strediskách pomáhali volajúcim pri zhoršenom zdravotnom stave, riadili manažment prevozov pacientov do nemocníc, konzultovali pri menej závažnom priebehu ochorenia. Počet pacientov s koronavírusom, u ktorých si zdravotný stav vyžiadal zásah záchranárov v domácom prostredí, bol počas Štedrého dňa na čísle 169. Najviac takýchto pacientov bolo v Košickom kraji, konkrétne 31.

- - Inzercia - -