Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Oplatí sa v súčasnosti investovať do nehnuteľnosti?

október 18, 2021 - 07:00
Pre mnohých bežných ľudí či úspešných podnikateľov kúpa nehnuteľnosti nepredstavuje len nové bývanie, ale aj investíciu, ktorá im dlhodobo zvýši príjem. Platí tento fakt ale aj v súčasnosti? Alebo by sme mali s jej kúpou počkať?
Foto: 
shutterstock.com

Nízky príjem z prenájmu

Pandémia, ktorá minulý rok nečakane zasiahla všetky oblasti ekonomiky trvá a prináša so sebou stále väčšie škody. Veľmi obľúbenými sa stali v posledných rokoch pred pandémiou aj celosvetové online služby ako Booking či Airbnb. Tieto neviazané, dobrodružné, a oproti luxusným hotelom v centre mesta, ekonomicky priaznivé online platformy prilákali nie len večných cestovateľov, ale aj investorov. Minulý rok nám však ukázal, ako majiteľom klesli prijmi z nehnuteľností určených turistom na krátkodobý prenájom po celom svete. 

Stále drahšie nehnuteľnosti

V poslednom čase sa však čoraz častejšie hovorí o tom, ako cena nehnuteľností prudko rastie a dopyt o tieto nehnuteľnosti je aj napriek tomu stále väčší ako ponuka. Tu nastáva paradox, lebo zatiaľ čo v prvom kvartáli medziročne ceny bývania narástli až o15, 5 %, presne opačný trend si môžeme všimnúť v oblasti prenájmov, kde je medziročný pokles nájomného na úrovni 15%. 

Kupovať či nie 

Odborník vo financiách vysvetľuje, že v súčasnosti stojí 75-metrový byt v Bratislave okolo 190-tisíc eur. Pokiaľ sa rozhodneme kúpiť ho ako investičný byt, náš výnos môže byť 500 eur mesačne a približne 6000 eur ročne. Po zaplatení dane z prenájmu a všetkých nákladov odborník konštatuje, že ide o predraženú investíciu, z dôvodu, že náš čistý výnos by bol len okolo 3 % ročne a to naozaj nie je bohviečo. Pri troche šťastia sa nám môže podariť nájsť nájomca, ktorý bude ochotný priplatiť si za nájom viac alebo zvážiť kúpu lacnejšej nehnuteľnosti. 

Pozor na riziká 

Ako sme spomínali v predchádzajúcom texte, v dnešnej dobe je veľká šanca, že výnos z vašej investičnej nehnuteľnosti je okolo 3 % ročne. Ideálne by bolo, keby výnos predstavoval aspoň 5 %. Investičný analytik pán Búlik sa pre SITU vyjadril nasledovne: „Päťpercentný výnos totiž viete získať napríklad pri realitných fondoch, avšak s nižším rizikom, keďže sa investícia rozkladá na desiatky či stovky projektov na rôznych trhoch“. Pri uvažovaní o kúpe investičného bytu si treba dávať pozor na to, aký byt kupujeme, za akú cenu a aký výnos bude predstavovať. Slováci totiž v súčasnosti platia za m2 až o 260 eur viac ako v rokoch pred pandémiou a o 380 eur viac ako počas realitného boomu v roku 2008, poznamenáva  Glasová. Podľa jej odhadov bude zdražovanie nehnuteľností pokračovať aj naďalej. 

Radšej menšie byty

Ako každá investícia, aj kúpa nehnuteľnosti vždy predstavuje určité riziko. Zo súčasných prieskumov a trendov, si už teraz môžeme všimnúť, že dopyt na prenájom je väčší pri menších jednoizbových bytoch. A odborníci sa zhodujú, že to takto bude pokračovať. 

Nechceme však týmto článkom povedať, že investori nemajú siahať aj po nehnuteľnostiach. Odborníci upozorňujú, že by ale nemali predstavovať jedinú časť ich investičného portfólia. 

- - Inzercia - -