Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Svätý Otec hovoril mladým o láske, oslobodení od provizórnosti, snoch i spovedi

september 14, 2021 - 19:49
Predovšetkým na tému lásky, oslobodenia od kultúry provizórnosti či snov a spovede ako oslavy v nebi, upriamil pozornosť pápež František vo svojom príhovore slovenským mladým na košickom štadióne Lokomotíva.
Foto: 
Sita

Odpovedal tak zároveň na otázky, ktoré mu položili mladí v závere svojich svedectiev. Jeho príhovor bol zároveň aj živou komunikáciou s prítomnými mladými. Počas neho im kládol niekoľko otázok, mladí hlasne odpovedali. Mladým odkázal, aby domov prinášali radosť.

Pápež František v úvode príhovoru poukázal na to, že láska je najväčším snom v živote, ale nie lacným a ľahkým. V tomto smere sú podľa neho potrebné nové oči, ktoré sa nenechajú oklamať vzhľadom. „Priatelia, nebanalizujme lásku, pretože láska nie je len emócia a cit,“ povedal. Láska podľa jeho slov ani neznamená mať všetko a hneď, ale je vernosťou, darom a zodpovednosťou. Skutočnou originalitou a revolúciou je podľa neho oslobodiť sa od kultúry provizórnosti.

Svätý Otec poprosil mladých, aby nenechali svoje dni plynúť ako epizódy v telenovele. „Keď snívate o láske, neverte v špeciálne efekty, ale v to, že každý z vás je výnimočný. Každý je darom a môže zo života urobiť dar. Ostatní, spoločnosť, chudobní na vás čakajú. Snívajte o kráse, ktorá presahuje vzhľad,“ povedal. Ďalej ich pozval, aby snívali bez strachu o založení rodiny, o dávaní života a výchove detí a strávení svojho života s iným človekom, a tiež, aby sa nehanbili za svoje slabosti. „Sny, ktoré máme, nám hovoria o živote, po ktorom túžime. Veľké sny nie sú silné auto, módne oblečenie, ani dovolenka,“ uviedol. Vystríhal tiež pred tými, ktorí predávajú ilúzie, označil ich za manipulátorov šťastia.

Pápež tiež mládeži poradil, aby nezabúdali na svoje korene a nachádzali si čas na starých rodičov. Za nebezpečenstvo označil súčasný život bez koreňov aj virtuálnosť, ktorú ponúka internet. Vystríhal tiež pred „fantazírovaním v prázdne“. Mladých poprosil, aby sa nenechali ovládnuť smútkom a nestali sa pesimistami. „Pesimizmus nás nakazí horkosťou a staneme sa starými, aj keď sme mladí,“ skonštatoval. Následne poukázal na dôležitosť spovede, ktorá mladým môže pomôcť „znovu vstať“. Poradil im, aby pri pristupovaní k nej nemysleli na hriechy, ale Boha ako Otca, ktorý odpúšťa. Kňazom zase odporučil, aby boli milosrdní. „Nie zvedaví, nikdy inkvizítormi, ale bratia, ktorí darujú odpustenie Otca, sú to bratia, ktorí nás sprevádzajú v tom Otcovom objatí,“ vysvetlil pápež František. Hanbu, ktorá niektorým bráni k spovedi, označil za dobré znamenie. „Ak sa hanbíš, znamená to, že nesúhlasíš s tým, čo si urobil,“ poznamenal s tým, že pri každej spovedi je v nebi oslava.

Svätý Otec nakoniec mladých povzbudil, aby sa nebáli objať kríž, pretože „objatie prekonáva strach“. „Ak objímame Ježiša, znovu sa rodí radosť. A Ježišova radosť, z bolesti sa vytvorí pokoj. Želám vám túto radosť, silnejšiu ako čokoľvek iné. Prajem vám, aby ste ju zaniesli svojim priateľom. Nie kázne, ale radosť. Nie slová, ale úsmevy a bratskú blízkosť,“ povedal.

V závere príhovoru vyzval všetkých na štadióne, aby sa za neho nezabudli modliť. Potom sa im po slovensky za to poďakoval. S mladými sa následne pomodlil Otčenáš a udelil všetkým svoje požehnanie.

Nikto v Cirkvi sa nesmie cítiť bokom, povedal pápež Rómom na Luníku IX

Nikto v Cirkvi sa nesmie cítiť mimo alebo daný nabok. Aj týmito slovami pápež František pozdravil približne dve tisícky Rómov pri stretnutí na košickom sídlisku Luník IX. Zároveň poďakoval za prijatie a láskavé slová. Zdôraznil, že byť v Cirkvi znamená byť súčasťou rovnakého tímu. Cirkev označil za rodinu bratov a sestier a tiež domov, ktorý je domovom aj pre Rómov.

„Cirkev je domov, je to váš domov. Preto by som vám chcel zo srdca povedať, že ste vítaní. Vždy sa cíťte v Cirkvi ako doma a nikdy sa nebojte v nej žiť. Nech nikto nenecháva mimo Cirkvi vás alebo niekoho iného,“ prihovoril sa Svätý Otec Rómom. Zároveň poukázal na to, že nie je ľahké prekonávať predsudky, ani medzi kresťanmi. Hovoril aj o vynášaní súdov bez toho, aby človek poznal konkrétne tváre a príbehy.

Práve Rómovia boli podľa slov Svätého Otca „predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest“. „Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti,“ prihovoril sa ďalej. Podľa jeho slov je preto na obnovu dôstojnosti potrebné prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii. „Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti. Kontrasty a silné slová nepomáhajú,“ zhodnotil s tým, že cestou k pokojnému spolužitiu je integrácia. V tomto kontexte zároveň poznamenal, že práve deťom patrí budúcnosť a ich veľké sny sa nemôžu zlomiť o naše bariéry. „Kvôli deťom je potrebné robiť odvážne rozhodnutia, pre ich dôstojnosť, ich vzdelanie, aby vyrastali dobre zakorenené vo svojom pôvode, ale zároveň bez toho, aby videli každú možnosť vylúčenú,“ povedal.

V závere príhovoru sa pápež poďakoval tým, ktorí vykonávajú integračnú prácu, a to kňazom, rehoľníkom aj laikom. Zároveň sa poďakoval aj za prácu s ľuďmi na okraji, ako sú utečenci a väzni. Svoju blízkosť vyjadril aj celému väzenskému prostrediu. Osobitne sa poďakoval aj saleziánskym pastoračným centrám a povzbudil ich v ich práci. Rómov pozval k tomu, aby prekonali strach, rany minulosti. Urobiť tak majú s dôverou „v poctivej práci, v dôstojnosti zarábania si na každodenný chlieb a v budovaní vzájomnej dôvery“. V závere všetkým požehnal a adresoval im objatie celej Cirkvi.

- - Inzercia - -