Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Oslávme spolu ľudskú jedinečnosť

marec 16, 2021 - 11:21
V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny.
Foto: 
Dedoles

No zároveň sa rozšíri povedomie o tom, že práve ľudská individualita robí tento svet krásnym, pestrejším, zaujímavejším, inšpirujúcim.

Dôležitý deň pre ľudí s Downovým syndrómom
Svetový deň Downovho syndrómu bol vyhlásený v roku 2006 na podnet organizácií Down Syndrome International (DSI) a European Down Syndrome Association (EDSA). Oslavuje sa 21. marca. Downov syndróm je najčastejším geneticky podmieneným ochorením spôsobeným poruchou počtu chromozómov. Príčinou je nesprávne rozdelenie chromozómov v pohlavných bunkách. Ľudia s Downovým syndrómom majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu. Hlavným zmyslom Svetového dňa Downovho syndrómu je prispieť k zvýšeniu povedomia o Downovom syndróme a ľuďoch, ktorí sa s touto genetickou odchýlkou narodili. Na znak podpory v tento deň ľudia po celom svete nosia dve rozdielne ponožky.

Čo prežívajú ľudia s Downovým syndrómom v spoločnosti? 
Ľudská individualita robí svet pestrejším a farebnejším, bez predsudkov či bariér. V prípade ľudí s Downovým syndrómom však pretrváva problém ich prirodzeného začlenenia do spoločnosti. Pritom stačí tak málo, aby sme prelomili ľady a odstránili strach z neznámeho. Pomôcť odstrániť predsudky a bariéry voči ľuďom s Downovým syndrómom je pritom jednoduché.

Takto je to možné:

1. Pri oznámení diagnózy po narodení dieťaťa s DS: Práca lekárov a zdravotníckeho personálu je mimoriadne náročná. Okrem zachraňovania životov a starostlivosti o chorých, často oznamujú pacientom vážne diagnózy. Rodičia detí s Downovým syndrómom sa však pri oznámení diagnózy bohužiaľ v niektorých prípadoch stretávajú s nevhodným a necitlivým prístupom. Preto je na mieste, aby sa lekári a odborníci naučili mimoriadne jemne oznámiť rodičom správu, že sa ich dieťa narodilo s genetickou odchýlkou.
2. Pri prijatí dieťaťa s DS do rodiny:  Prvé dni rodičov, ktorí sa dozvedia, že ich dieťa má  vrodenú poruchu,  sú najťažšie. V tejto situácii je pre rodičov dôležité vedieť, že pri nich stojí najbližšia rodina a priatelia, ktorí im budú v tomto náročnom období oporou a budú dieťa ľúbiť aj napriek inakosti.

Zdroj: YouTube

3. Pri prijímaní detí s DS do materskej, základnej či strednej školy: Aj deti s Downovým syndrómom, rovnako ako všetky deti, majú právo na vzdelanie. Je pre ne nevyhnutné, aby dostali šancu venovať sa počas štúdia tomu, čo ich baví. Dieťa s DS bude pre svojich spolužiakov zaručene veľkým prínosom a naučí ich rešpektovať inakosť. 

4.Pri prijatí dospelého človeka s DS do zamestnania: Aj ľudia s Downovým syndrómom by mali dostať možnosť pracovať, ak o to budú mať záujem. Môžu obohatiť pracovný kolektív a svoju výnimočnú osobnosť, pozitivitu a veselosť, ktorú vedia rozdávať všetkým naokolo. Ak sa človek s DS zamestná v oblasti, ktorú má rád a je v nej „doma“, môže svojich kolegov predbehnúť alebo motivovať k lepším pracovným výkonom.

5. Prijatie do spoločnosti: Ľudia s Downovým syndrómom sú výnimoční, no rovnako ako my, sú to ľudia, ktorí si zaslúžia svoje miesto v spoločnosti. Možností prijatia je veľa. Môžete sa stať dobrovoľníkom v organizáciách, ktoré sa im venujú, dať im príležitosť študovať alebo poskytnúť im možnosť pracovať vo vašej spoločnosti.

 Pomôžte odstrániť predsudky voči ľuďom s Downovým syndrómom
Dňa 21. marca, na Svetový deň Downovho syndrómu, sa každoročne koná Ponozkova vyzva. Hlavným zmyslom tejto aktivity je prispieť k zvýšeniu povedomia o Downovom syndróme a ľuďoch, ktorí sa s touto genetickou odchýlkou narodili. Snahou tejto iniciatívy je tiež podporiť rodiny, ktoré sa s láskou a porozumením starajú o deti s Downovým syndrómom a organizácie, ktoré sa im venujú. Počas tohto dňa môže prejaviť svoje sympatie a podporu ľuďom s Downovým syndrómom každý. Zapojiť sa môžete tak, že si v tento deň obujete dve rozdielne ponožky, odfotíte sa v nich a budete túto fotografiu zdieľať na svojich sociálnych sieťach s haghtagmi #PonozkovaVyzva #Connect #WDSD21. 

Ďakujeme, že pomôžete šíriť povedomie o Downovom syndróme.

image001.png

Foto: 
Dedoles

- - Inzercia - -