Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Melania Trump versus Jill Biden: Jedna odchádza, druhá prichádza

november 08, 2020 - 14:01
Biely dom pre obe dámy nie je neznámym miestom. Zatiaľ čo Melania Trump v ňom strávila posledné štyri roky, Jill Biden sa doňho vracia, keďže v rokoch 2009 až 2017 bola "druhou dámou", keď jej muž - Joe Biden - zastával post viceprezidenta USA.
Foto: 
SITA

Melania Trump sa do Bieleho domu nenasťahovala hneď po inaugurácii svojho manžela Donalda, ale až o pár mesiacov neskôr. Prvý polrok Trumpovho vládnutia Melania zostala bývať v newyorskom mrakodrape Trump Tower so synom Barronom Trumpom, ktorý navštevoval miestnu základnú školu. Toto jej rozhodnutie vyvolalo obrovskú vlnu kritiky, keďže podľa zákona bolo potrebné pre ňu a syna zabezpečiť ochranu, ktorá stála Američanov závratnú sumu presahujúcu 27 miliónov dolárov. 

Bývalá modelka pochádzajúca zo Slovinska sa aktuálne s Bielym domom lúči, rovnako ako jej manžel Donald. To, či ich vzťah, ktorý mnoho kritikov Trumpa označuje za "účelový", vydrží aj po týchto dramatických prezidentských voľbách, je vo hviezdach. 

Do Bieleho domu, sídla amerických prezidentov, aktuálne mieri žena, pre ktorú toto prostredie nie je ničím neznámym. Jill Biden, manželka aktuálneho víťaza volieb, si štátnicke povinnosti vyskúšala už pred rokmi, keď od roku 2009 do roku 2017 bola v pozícii "Druhej dámy USA". Bolo to v čase, keď jej manžel Joe zastával pozíciu viceprezidenta Spojených štátov. 

jill_bide_004.jpg

Foto: 
SITA

Kto je Jill Biden

Detstvo prežila najmä v meste Willow Grove v Pensylvánii so svojimi štyrmi sestrami a rodičmi, mamou Bonny Jean Godfrey Jacobs (1930 – 2008) s anglickým a škótskym pôvodom, ktorá sa starala o domácnosť a otcom Donaldom Carl Jacobsom (1927 – 1999) ktorý pracoval na pobočke v banke a stal sa riadiacim zamestnancom sporiacej a úverovej inštitúcie vo štvrti Chestnut Hill vo Philadelphii.

Pracovať začala už ako 15-ročná, vtedy si vyskúšala prácu servírky v New Jersey. Počas pauzy od štúdia si privyrábala fotením pre miestnu modelingovú agentúru vo Wilmingtone kde sa podľa jej slov zúčastnila na piatich prácach pri ktorej za každú bola odmena asi 20 dolárov, ale svoju prácu nepovažovala za modeling.

jill_bide_002.jpg

Foto: 
SITA

Stretnutie s budúcim manželom

Vďaka tejto práci uvidel Jill Bidenovú na fotke v reklame na autobusovej zastávke jej manžel Joe Biden. Prvý krát sa stretli na jeseň v roku 1975 a po stretnutí Jill Bidenová svojej mame povedala: „Mami, konečne som stretla gentlemana“. Napriek tomu, jeho ponukám na svadbu vytrvalo odolávala, a ÁNO povedela až na piatykrát.

17. júna 1977 sa Jill Bidenová vydala za Joea Bidena v meste New York. Starala sa o jeho dvoch synov Joea Bidena ktorí ju volali mama. O niekoľko rokov neskôr, 8. júna 1981, sa Jill Bidenovej a Joeovi Bidenovi narodila dcéra Ashley Blazer po ktorej narodení Jill prestala pracovať a starala sa o výchovu detí. Počas tehotenstva učila a študovala na Univerzite West Chester kde získala v roku 1981 Magisterský titul v odbore vzdelávania so špecializáciou v čítaní.

Učiteľstva sa nevzdá

Jill okrem svojho manžela miluje aj svoju prácu. Už v čase keď bola "druhou dámou USA" sa nevzdala svojej práce profesorky angličtiny na Northern Virginia Community College. Ako povedala, bola by veľmi rada, keby sa mohla svojim študentom venovať aj po tom, ako sa stane Prvou dámou.  

- - Inzercia - -