Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozhodnuté! Prezidentské voľby vyhral Joe Biden

november 06, 2020 - 21:15
Dnes sa rozhoduje o tom, kto sa stane najdôležitejším mužom nielen v USA, ale v podstate aj na celom svete. Rozhoduje sa medzi úradujúcim prezidentom Donaldom Trumpom a bývalým viceprezidentom počas funkčného obdobia Baracka Obamu - Joe Bidenom. Kto nakoniec zvíťazí?
Foto: 

aktualizované k: 17:59 | zdroj: CBS News

% hlasov                         počet hlasov               hlasy voliteľov

DONALD TRUMP                       47,7 %                          70 329 970                     213

JOE BIDEN                                  50,5%                            74 478 345                     273

Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

- - -AKTUALITY- - -

Súd v americkom štáte Georgia zamietol žalobu tamojšej Republikánskej strany a kampane prezidenta Donalda Trumpa, v ktorej žiadali, aby zabezpečil dodržiavanie štátnych zákonov pri spracovaní hlasovacích lístkov voličov hlasujúcich v predstihu v jednom z tamojších okresov. Sudca vyššieho súdu v okrese Chatham James Bass nevysvetlil, prečo sa tak rozhodol, uvádza agentúra AP. V okrese sa nachádza mesto Savannah, kde majú veľkú podporu demokrati.

Žalujúce strany vyjadrili na súde obavy o 53 hlasovacích lístkov, ktoré podľa pozorovateľov neboli súčasťou pôvodnej várky hlasovacích lístkov. Volební predstavitelia v okrese svedčili, že všetkých 53 lístkov dostali včas.

V Pensylvánii zase súd povolil pozorovateľom Trumpovej kampane, že môžu stáť bližšie pri sledovaní spracovania hlasovacích lístkov vo Philadelphii. Ako poznamenáva televízia CNN, je to relatívne bezvýznamné rozhodnutie, ktoré spolupracovníci Trumpovej kampane označujú za masívnu výhru. "Umožňuje to ich pozorovateľom stáť trochu bližšie, ale nie je to nariadenie, ktoré by malo vplyv na výsledok volieb," skonštatovala profesorka práva a volebná analytička Franita Tolson s tým, že "vôbec nie je masívne". Vo Philadelphii ešte stále rátajú hlasy, ktoré by mohli rozhodnúť o volebnom výsledku za Pensylvániu.

- - - 

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden zvíťazil aj v Michigane a pripísal si ďalších 16 voliteľov. Podarilo sa mu tak získať na svoju stranu aj ďalší zo štátov, ktoré boli kľúčové pre víťazstvo prezidenta Donalda Trumpa pred štyrmi rokmi.

Podľa agentúry AP má Biden na konte už 264 voliteľov, zatiaľ čo Trump má 214. Prezidentské voľby vyhráva kandidát s najmenej 270 hlasmi zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty.

Medzi štátmi, ktoré ešte neuzavreli výsledky, je napríklad aj Nevada so šiestimi voliteľmi, kde v roku 2016 zvíťazila Hillary Clintonová.

Trumpova kampaň medzitým podala žalobu už v treťom štáte, Georgii. V snahe pozastaviť počítanie hlasov tak už urobili v Pensylvánii a Michigane a tiež požiadali o prepočítanie hlasov vo Wisconsine.

- - - 

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden podľa vlastných slov nie je pripravený vyhlásiť sa za víťaza volieb, kým pokračuje počítanie hlasov. "Keď sa však počítanie skončí, veríme, že budeme víťazmi," skonštatoval v stredu pred novinármi vo Wilmingtone, v štáte Delaware, po boku svojej kandidátky na viceprezidentku, kalifornskej senátorky Kamaly Harris.

Biden, ktorý neodpovedal na otázky, zdôraznil, že "musí byť započítaný každý hlas". Zároveň pritom opätovne ubezpečil, že kampaň síce viedol ako demokrat, no ak sa stane prezidentom, bude prezidentom všetkých Američanov.

Kampaň prezidenta Donalda Trumpa medzitým podala žaloby v snahe pozastaviť počítanie hlasov v Pensylvánii a Michigane a tiež požiadala o prepočítanie hlasov vo Wisconsine.

Vyhlásenie Donalda Trumpa

Vyhlásenie Joe Bidena

- - Inzercia - -