Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Adriana Horecká prezradila detaily svojej kolekcie na tému M.R.Štefánik. Na Bratislavských módnych dňoch ju predstaví už túto stredu!

september 17, 2019 - 08:00
M.R.Štefánik patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti Slovenskej histórie. Zapísal sa do nej vďaka politickej angažovanosti a výnimočnými zahraničnými vzťahmi. Tento rok si pripomíname 100. výročie jeho úmrtia. Pri tejto príležitosti som sa inšpirovala jeho osobnosťou, obdobím, v ktorom žil a pretvorila som ju do svojej kolekcie jeseň/zima 2019.
Foto: 

To, čo mňa osobne najviac zaujalo na živote M.R. Štefánika, neboli politické činy a úspechy, ale jeho osobnosť, odhodlanie popasovať sa so zdravotnými problémami a húževnatosť. Z dochovaných informácii, najmä  listov, je možné porozumieť jeho náture. Tá obsahovala neskutočnú chuť objavovať nové miesta v období, keď cestovanie bolo prinajmenšom náročné. Zároveň bol neskutočne zvedavý a odhodlaný bojovať za svoju vlasť a presvedčenia.

M.R.Štefánik sa preslávil tiež ako astronóm, jeho kreativitu možno vidieť aj v jeho vynálezoch či fotografiách. Zaujímavosťou je napríklad nákres trakov, ktoré popísal v jednom z listov svojmu otcovi.

Inovatívny prístup k životu mu nebol vôbec cudzí. Precestoval a spoznal mnohé krajiny. Či už jeho smer určovali politické, astronomické alebo fotografické ciele, na každej ceste bádal a tvoril. Jeho ambície boli pokrokové, napríklad počas návštevy ostrova Tahiti mu skrsla v hlave myšlienka, že by sa Slováci mohli počas zimného obdobia odsťahovať na Tahiti a vyrábať tam gombíky z kokosových orechov.

Hlavný zdroj inšpirácie

To boli hlavné body, od ktorých som sa odrazila pri svojom kreatívnom procese. Pred samotnou prezentáciou by som nerada prezradila priveľa, no osvojila som si línie uniforiem, aké sa v tej dobe nosili. Do kontrastu som ich skombinovala s kvetinovými motívmi, ktoré dodávajú kolekcii jemný nádych tradičného odevu. Modely zároveň obsahujú mnohé detaily, či už dobové gombíky, rôzne štruktúry alebo ďalšie inšpirácie z leteckého sveta.

Čo sa týka materiálov, zvolila som opäť moje preferované materiály - hodváb, vlnu a kašmír, pričom som sa zamerala na kombináciu rôznych textúr. Prvú časť mojej tvorby môžete vidieť v kostole Klarisiek už túto stredu 18.septembra. Výsledná kolekcia bude odprezentovaná v Prahe v Obecnom dome 8.októbra.

Módna návrhárka Adriana Horecká:

- - Inzercia - -