Dnes je nedeľa, 26.jún 2022, meniny má: Adriána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja a Vajnorský okrášľovací spolok

september 01, 2019 - 22:43
Vajnorský okrášľovací spolok odprezentuje v sobotu 7. septembra v Banskej Bystrici vajnorský kroj, ktorý je typický štylizovaným rastlinným ornamentom. Svoje kroje príde odprezentovať takmer 200 obcí. Návštevníci môžu porovnať dobový a súčasný kroj. Dnes vám predstavíme ten vajnorský.
Foto: 

Vajnory sú mestskou časťou Bratislavy. Prvá písomná zmienka je z roku 1237. Až do roku 1946 boli samostatnou roľnícko vinohradníckou obcou. Po druhej svetovej vojne boli ako významná obec s jediným letiskom pričlenená k mestu Bratislava. Vajnory si do dnešných dní zachovali svoj osobitý ráz vrátane nárečia, zvykov, kroja a jedinečného ornamentu, ktorý bol v roku 2016 zapísaný do reprezentatívneho  zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. FS Vajnorský okrášľovací spolok je pokračovateľom folklórnych tradícií vo Vajnoroch, snažia sa o uchovávanie a rozvoj kultúrneho dedičstva svojich predkov. Ich kroje sú originálmi, ktorých niektoré súčasti majú viac ako 110 rokov.

Kroj – Onamentika výšivky, ktorá sa používa  má bohatý štylizovaný rastlinný ornament, typická je žlto-biela farebnosť.

Ženský tradičný odev má niekoľko základných súčastí – spodný rubáš z bieleho plátna, naň sa obliekali rukávce, ktoré boli dekorované vyšívaným pásom v hornej časti. Naspod sa obliekali dve sukne – spodnú – bielu, nabratú do pásovky., na ňu sa obliekala vrchná sukňa so vzorovaného plátna ,lemovaná krajkou, ktorá sa uväzovala na šnúrky. Na rukávce sa obliekal živôtik – „lajblík“, ktorý farebne ladil so vzorkou na sukni. Na sukňu sa spredu uväzovala zástera –pre staršie ženy čierna, mladé mali modrú, dekorovaná výšivkou a mašľou. Rovnaká mašľa sa uväzovala aj pod krk. Vydaté ženy nosili čepiec - pre Vajnory je typický čepiec s vejárovitou čelenkou z bieleho riaseného naškrobeného plátna, ktorý bol zdobený krajkou, výšivkou a mašľou. K odevu sa nosili čierne nízke topánky.

Mužský tradičný odev bol veľmi jednoduchý – biela plátenná konopná košeľa, s lemom výšivky pri dolnom okraji ,na košeľu sa nosil živôtik – pruclek z brokátu. Aj mužský odev bol ozdobený mašľou pod krkom. Sviatočné boli tmavé súkenné nohavice , vpredu s našitými šnúrkami. Nohavice sa nosili zasunuté do čižiem. Čižmy boli čierne ,kožené s tvrdými sárami. Súčasťou odevu bol aj klobúk s pestrofarebnými stužkami. Ľudový odev sa vo Vajnoroch prestal nosiť cca v 40.-tych rokoch 20. storočia. Jeho nosenie doznievalo u staršej generácie ešte v 60.-tych rokoch. 

- - Inzercia - -