Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Adriana Horecká: "Páči sa mi, že veľa ľudí u nás má vlastný štýl a nebojí sa ho ukázať."

júl 22, 2019 - 08:00
Adriana sa módnej tvorbe začala venovať počas štúdia vo Florencii na jednej z top 10 módnych skôl sveta. Detail pri svojej tvorbe kladie na strihovú funkčnosť, ručné spracovanie a starostlivo vyberané materiály z celého sveta. Každý jej model je neopakovateľný originál s vlastným charakterom, doplnený kúskom histórie.
Foto: 

S Adrianou sa budeme na Ženskom webe "stretávať" pravidelnejšie, keďže pripravuje viacero noviniek. Postupne vás budeme o všetkých informovať. :-)

Teraz si už poďme bližšie predstaviť talentovanú návrhárku, ktorej tvorbu ste mohli vidieť aj v rámci prehliadok počas Bratislavských módnych dní by MERCEDES-BENZ.

Snívali ste niekedy o tom, že budete známou návrhárkou?  

Odmalička ma lákalo umenie, navštevovala som rôzne krúžky ako keramika, maľovanie na sklo, na hodváb či rôzne kurzy v centre ľudového umenia. Vždy ma to ale najviac ťahalo k móde a k tomu, ako sa ľudia obliekajú. Fascinovalo ma pozorovať, aké vlastnosti majú rôzne látky / materiály, ako sa dajú medzi sebou kombinovať, prípadne čo všetko z nich možno vytvoriť. Som veľmi vďačná za to, že sa môžem naplno venovať tomu, čo ma baví.

Keď pozorujete štýl obliekania Slovákov, čo vidíte?

Tým, že som vždy veľa cestovala a aj študovala v zahraničí si myslím, že dokážem celkom dobre porovnať štýly na Slovensku a v cudzine. Musím povedať, že hlavne mladí Slováci sú trendoví, sledujú, čo je IN a je to vidieť už pri bežnej prechádzke po meste. Páči sa mi, že veľa ľudí u nás má vlastný štýl a nebojí sa ho ukázať. Z toho mám naozaj veľkú radosť.

Je podľa vás ťažké naučiť sa vybrať si správne oblečenie - jednoducho to, čo nám naozaj pristane? 

Ťažko povedať, či je to náročné. Určite sa to však dá naučiť. Niektorí ľudia to zas majú dané od prírody. Ak viete, čo pristane konkrétne vašej postave a typu osobnosti, máte vyhraté. Ja si myslím, že ľudia by sa nemali báť experimentovať. Z mojej vlastnej praxe môžem potvrdiť, že veľakrát u mňa klientka zistí, že sa jej náramne hodí model či farba, ktorú si doposiaľ na sebe nedokázala ani len predstaviť. Samozrejme, najdôležitejšie ostáva to, aby oblečenie sedelo a človek sa v ňom cítil dobre.

Inšpirujete sa pri vytváraní nových kolekcií módnymi diktátmi pre danú sezónu alebo sa spoliehate iba na vlastné nápady?

Veľmi rada si pozriem nové kolekcie svetových návrhárov. Zakaždým som zvedavá, ako sa trendy vyvinú a následne odrazia v spoločnosti. Čo sa týka tvorby vlastnej kolekcie, tú ovplyvňuje viacero faktorov. Môže to súvisieť napríklad s tým, ako sa v danom období cítim, čo prežívam, rovnako môže ísť o farebnú kombináciu či špecifický vzor na látke. Pre mňa je dôležité, aby bola každá kolekcia ucelená a vyjadrovala myšlienku, ktorú som jej chcela dať. Snažím sa, aby moje modely boli vhodné aj na každodenné nosenie a stali sa oživením v šatníkoch.

Aké oblečenie navrhujete najradšej?

Veľmi rada vytváram kolekcie práve z dôvodu, že ide o komplexnejšie dielo, skladajúce sa z niekoľkých samostatných kúskov. A pri nich sa dá naozaj vyblázniť. Každý kus oblečenia má svoju hodnotu, svoj zmysel. Robí mi veľkú radosť, keď môžem nevšedným kúskom prekvapiť či už zákazníčky alebo niekoho blízkeho. Aj preto, keď ku mne príde nová zákazníčka, rada sa s ňou najskôr porozprávam, pokúsim sa ju lepšie spoznať, aby som jej dokázala vytvoriť niečo, z čoho bude absolútne nadšená a čo ju vystihne.  

Spomínate si na módny kúsok, ktorého návrh vám dal najviac zabrať?

Najviac mi dajú zabrať veci, ktoré ručne vyšívam. Veľmi ma to baví, no zároveň je to časovo náročné.

Mnoho čitateliek určite zaujíma, čo sa bude nosiť najbližšie mesiace.

Myslím si, že s istotou vieme povedať, že nadchádzajúcu jeseň/zimu bude IN káro v podobe na mieru strihaných kostýmov a sukní. Veľké a teplé kabáty či plášte. Farby v kombinácii čierno-biela a tak isto výrazné farby, akými sú fialová, zelená, modrá a samozrejme odtiene béžovej. Opäť sa vracajú zvieracie motívy aplikované v rôznych prevedeniach. Čo sa týka siluety, budú zvýraznené ramená a ako doplnok sa objavia pierka.

Koľko času spravidla zaberie príprava novej kolekcie a čo všetko obnáša?

Ťažko sa mi na túto otázku odpovedá, pretože príprava novej kolekcie záleží vždy od konkrétnej témy, ktorá ma zaujme. Potom prichádza na rad premyslieť si farebnosť a štruktúru, na základe čoho hľadám konkrétne materiály. Napríklad, posledná kolekcia Jewel mi "zabrala" niečo vyše mesiaca. Asi tri týždne z toho samotná výroba, týždeň premyslenie, i keď nad témou som špekulovala už istý čas pred tým. Mala som víziu veľkých kameňov, no keď som našla pani Babull, s ktorou sme spolupracovali pri tvorbe šperkov, kolekcia nabrala finálny výzor.

Čo by ste poradili začínajúcim módnym návrhárom?

Poradila by som im, aby šli za svojím cieľom a nevzdávali sa, hoci začiatky dokážu byť nesmierne ťažké.

Kam aktuálne smerujú vaše ďalšie kroky a na čom konkrétne pracujete?

V súčasnosti pripravujem kolekciu jeseň / zima. Bude to pre mňa významná kolekcia, pretože jej témou je M. R. Štefánik. Fascinuje ma tiež ako osobnosť našej histórie, ale i človek, bádateľ. Navyše, dané obdobie je pre kolekciu jeseň/zima 2019 ako stvorené. Táto kolekcia bude čiastočne odprezentovaná v septembri na jesenných Bratislavských módnych dňoch v Klariskom kostole a kompletnú kolekciu predstavím v októbri v Obecnom dome v Prahe. Veľmi sa na obe prehliadky teším a dúfam, že sa na nich uvidíme aj s vašimi čitateľkami.

Adrianinu tvorbu si môžete pozrieť i TU.

- - Inzercia - -