Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zuzana Čaputová: Prvá cesta povedie tradične k českým susedom, ďalšia do Bruselu

jún 15, 2019 - 08:00
Prvá zahraničná návšteva nastupujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej povedie tradične do Českej republiky. Hneď v druhom týždni pôjde do Bruselu.
Foto: 
Facebook Zuzana Čaputová

Tam sa stretne s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Čaputová to uviedla pre agentúru SITA pred sobotnou slávnostnou inauguráciou, keď sa ujme prezidentského úradu. "Nasledovať budú návštevy susedných krajín. Zoznam delegácií všetkých zahraničných ciest ešte nie je kompletný, ale súčasťou určite budú moji politickí poradcovia a zástupcovia ministerstva zahraničných vecí," priblížila. Prvá žena vo funkcii plánuje Slovensko prezentovať ako stabilného partnera s jasným proeurópskym smerovaním, na ktorého sa dá spoľahnúť.

Dosluhujúca hlava štátu Andrej Kiska oficiálne navštívil 32 krajín a v Prezidentskom paláci prijal 22 hláv štátov. Prvá oficiálna návšteva viedla do Českej republiky v júli 2014. Nasledovali oficiálne návštevy Poľskej republiky, Rakúskej republiky a Nemecka.

Prezident podľa Ústavy SR zastupuje Slovensko navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Túto svoju právomoc môže preniesť na vládu respektíve s jej súhlasom na jednotlivých členov vlády (a doteraz tak urobili všetci slovenskí prezidenti). Prezident tiež prijíma, poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií. Ide o realizáciu práva suverénneho štátu na diplomatické styky.

Prezident Andrej Kiska je vo funkcii od roku 2014. Nahradí ho Zuzana Čaputová, jej inaugurácia bude v sobotu 15. júna. Čaputovú zvolili voliči za historicky prvú prezidentku SR 30. marca tohto roka. V druhom kole volieb hlavy štátu vyhrala nad svojím protikandidátom Marošom Šefčovičom.

- - Inzercia - -