Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Je rozhodnuté. Do druhého kola postupujú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

marec 17, 2019 - 08:26
Kandidátka na post hlavy štátu svojich súperov v prvom kole doslova prevalcovala. Zvíťazila vo všetkých krajoch s rozdielom viac ako dvadsať percent, v Bratislavskom kraji sa to číslo vyšplhalo až na štyridsať percent.
Foto: 
Sita

To, že favoritmi volieb budú práve títo dvaja kandidáti, sa dalo predpokladať už z reakcií ľudí, ktorí po celú sobotu chodili do volebných miestností. Na otázku, aké vlastnosti musí mať kandidát, ktorému dajú svoj hlas, sme dostávali takmer rovnaké odpovede: „Mala by to byť osobnosť, ktorá už konečne bude vnímať potreby a hlas ľudí. Verím, že som zvolila takého, ktorý naplní moje očakávania,“ odpovedala Vanda pri odchode z volebnej miestnosti.  „Dôveryhodný, ktorý hovorí to, čo si skutočne myslí,“ doplnil ju Juraj.

„Určite by to mal byť človek, ktorý zmení systém na Slovensku, odstráni korupciu a vnesie poriadok do vecí verejných. Preto som ju volila,“ možno nechtiac nám prezradila Kristína meno, ktoré vhodila do volebnej urny.  Jozef a Helena si zas myslia, že prezidentom by sa mal stať človek, ktorý si už v politike niečo preskákal, má skúsenosti, renomé vo svete a jeho meno už niečo znamená.

Volebná noc naše indície len potvrdila. Takmer od začiatku bolo jasné, kto zvíťazil. Svoj veľký náskok pred Marošom Šefčovičom okomentovala Zuzana Čaputová slovami: „Voľba je výsledkom nespokojnosti ľudí so stavom spoločnosti. Čítam to ako volanie voličov po zmene.“ V poradí druhý kandidát Maroš Šefčovič sa na margo výsledku vyjadril: „Karty sú rozdané a už od tejto chvíle nastáva boj o voliča v druhom kole. Chcel by som zdôrazniť, že mojím cieľom je byť prezidentom všetkých ľudí a presvedčiť ich, že Slovensko je tým najlepším miestom pre život.“ Väčší percentuálny odstup od Zuzany Čaputovej nevníma ako prehru, s plným nasadením sa chce znovu postaviť na štartovaciu čiaru.

Prišiel som vyhrať

Túto vetu počas volebnej noci neustále opakoval Štefan Harabin, ktorý napokon skončil na treťom mieste. No tak, ako pribúdal počet sčítaných hlasov v jednotlivých  okrskoch, tak sa jeho šance na postup rozplývali. Napokon predstúpil pred novinárov s nečakaným a dosť prekvapivým  spresnením: „Prišiel som vyhrať nasledujúce prezidentské voľby.“  Fakt, že získal takmer 15 percent hlasov, považuje za veľký potenciál do budúcnosti. Na otázku, ako komentuje výsledok prvého kola, povedal:  „Pán Kotleba posunul Maroša  Šefčoviča do druhého kola, to znamená, že sa postaral o zánik tradičnej kresťanskej rodiny a islamizáciu Slovenska.“

Pokojný priebeh

Účasť na voľbách prevýšila predchádzajúce voľby o päť percent, dosiahla niečo vyše 48 percent. Ich pokojný priebeh narušil len jeden závažnejší incident , ktorý sa odohral v obci Medzany na východnom Slovensku. Volič, pravdepodobne pod vplyvom alkoholu, vzal z volebnej miestnosti urnu a hodil ju o zem. Urna sa rozbila a lístky povypadávali na ulicu. Kvôli tomuto tu museli predĺžiť hlasovanie do 23. hod.,16. minúty. Incident sa vyšetruje.

- - Inzercia - -