Dnes je nedeľa, 26.jún 2022, meniny má: Adriána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zo súkromnej zbierky ľudových odevov Slovenska

február 06, 2019 - 20:24
Slovenské národné múzeum – Múzeum Ľudovíta Štúra usporiada dňa 7. februára 2019 o 18.00 h besedu s Ing. Stanislavom Talapkom, PhD., ktorá je ukončením realizácie projektu Ľudový odev, tradície a zvyky v Modre-Kráľovej. Beseda sa uskutoční vo výstavnej miestnosti SNM-Múzea Ľudovíta Štúra na Štúrovej ul. 84 v Modre.
Foto: 
Slovenské národné múzeum

Stanislav Talapka – nadšenec a folklorista, zberateľ krojov z regiónov Slovenska, predstaví publiku svoju súkromnú zbierku. Spolu s ním vystúpi ženská spevácka skupina Kamarátky z Martina s ľudovými piesňami a rovnako predvedie aj krásu slovenských krojov. 

Projekt SNM –Múzea Ľudovíta Štúra Ľudový odev, tradície a zvyky v Modre-Kráľovej pozostáva okrem besedy z ďalších dvoch častí: výstavy Zvárala Kačenka, zvárala šaty (pomenovanej podľa starej ľudovej piesne z Modry-Kráľovej), ktorá prezentuje ľudový textil z Modry a z Modry-Kráľovej zo zbierok múzea a realizácii publikácie. Obe časti sú venované pamiatke Zuzany Knapekovej, zosnulej znalkyni ľudového odievania, ktorá poskytla múzeu mnohé cenné rady a rozšírila textilný fond múzea o množstvo kusov kráľovských a modranských súčastí ľudového odevu z vlastnej zbierky. Projekt bol realizovaný za finančnej podpory Bratislavského samosprávneho kraja, mesta Modry a Modranskej muzeálnej spoločnosti.

Výstavu Zvárala Kačenka, zvárala šaty, ktorej trvanie je z dôvodu rekonštrukcie výstavných priestorov skrátené do 10. februára 2019, si návštevníci môžu pozrieť tamtiež, v SNM –Múzeu Ľudovíta Štúra na Štúrovej ul. 84 v Modre.

 

- - Inzercia - -