Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Vianoce celebrít: Zagorová po rokoch v Prahe, Ďurica po prvýkrát v trojici, Oňová vo Walse

december 24, 2018 - 07:23
Dnešný štedrý deň strávia celebrity v kruhu svojich blízkych. Aké zvyky majú speváčka Hana Zagorová, superstasristka Terézia Mašková, spevák Adam Ďurica či televízna svokra Gizka Oňová?
Foto: 

Hana Zagorová

Česká speváčka Hana Zagorová bude na Vianoce okrem kapustnice a kapra pripravovať aj karbonátky a na jej sviatočnom stole nebudú chýbať ani dva zemiakové šaláty. „Zvyčajne robievam aj rybaciu sekanú, no tú tento rok vynechám, pretože budú s nami aj naši slovenskí príbuzní a tí ju moc nemusia. Teším sa, ako budem variť, piecť a starať sa. A na prvý sviatok vianočný pôjdeme na obed niekam do reštaurácie. Dúfam, že si to všetko užijeme,“ poznamenala v rozhovore.

zagorova.png

Foto: 
arc

Charizmatickú speváčku zároveň teší, že bude Štedrý deň po dlhšom čase tráviť v Prahe. „Minulý rok a aj roky predtým sme ich trávili v Košiciach, pretože Štefan (operný spevák Štefan Margita, speváčkin manžel, pozn. red.) tam má dvoch bratov a mal tam aj maminku, ktorá, bohužiaľ, tento rok zomrela, takže sa teraz presunieme všetci do Prahy. A musím priznať, že sa aj trochu teším, že po rokoch tú Prahu na Štedrý deň uvidím,“ uviedla Zagorová, ktorá si k Štedrému dňu praje len jedno. „Môj otec každý rok pri štedrovečernej večeri hovoril ‘Panebože, daj, aby sme sa budúci rok zase všetci zišli pri jednom stole ako teraz.‘ To si človek uvedomuje až rokmi, aká je to veľká prosba a veľká pravda. Teraz to pocítime o to viac, keď bude pri tom stole o tú maminku menej," podotkla populárna interpretka. „Takže ja si želám najmä zdravie a zdravie a zdravie. Človek ho do určitého veku berie ako samozrejmosť, no nie je to skutočne vždy tak a s pribúdajúcimi rokmi je čoraz cennejšie,“ dodala.

Terézia Mašková

Česká speváčka Tereza Mašková bude na Štedrý večer v byte s jedenástimi príbuznými. „Zídeme sa celá rodina a budeme na ten Štedrý večer spolu. Už to takto slávime štvrtý rok,“ prezradila.

Mladá interpretka si podľa vlastných slov každý rok viac a viac uvedomuje, aká je rodina pre ňu dôležitá. „Ako dieťa som sa tešila najmä na darčeky, ale čím som staršia, tým viac si uvedomujem, čo to znamená mať rodinu. Teraz si fakt užívam najmä to, že som s nimi. Babička, dedko, bratranci, teta, strýko, všetci... Veľmi ma to baví a veľmi sa na to každé Vianoce teším. Znie to ako naivná fráza, ktorú hovorí asi každý, no ja žijem už sedem rokov v Prahe a delí ma od nich 400 kilometrov a ten čas stretnúť sa počas roka fakt nie je. Takže pre mňa je najviac, keď s nimi môžem byť aspoň tento jeden deň od rána do večera,“ vysvetlila Mašková, ktorá sa zároveň trochu teší i na to, ako všetkých svojich blízkych niečím obdaruje. Na prekvapenia však podľa vlastných slov radšej nestavia.

maskova.jpg

Foto: 
Instagram

„Keď som totiž k sebe úprimná a poviem si, ako to naozaj je, tak si musím priznať, že vždy vymyslím úplnú blbosť, ktorá sa tomu človeku ale vôbec nehodí a dotyčný potom len rozpačito povie, že ‘No, to je pekné, ďakujem...‘ a myslí si, že ‘Preboha‘. A ani kreatívna veľmi nie som. Vždy som si hovorila, že niečo vyrobím, a potom som sa na to zakaždým vykašľala. Takže darčeky zásadne nakupujem a vždy sa predtým ľudí pýtam, čo by im urobilo radosť,“ zasmiala sa.

Gizka Oňová

Pre Gizku Oňovú a jej rodinu sú Vianoce sviatkom všetkým sviatkov. Tento rok ich strávia s manželom u dcéry Scarlett, ktorá žije s manželom a tromi dcérami vo waleskom Cardiffe. „Aj keď nad nimi dnes už prevzali vládu médiá a obchody, snažím sa Vianoce prežiť tak, ako v mojom detstve. Celé adventné obdobie dýcha u nás ´človečinou´ - každý z rodiny si v tomto období viac všíma toho druhého. Všetci sme veľmi romanticky založení - robíme si plány, čím sa navzájom obdariť a potešiť. A najmä, nech je v tom očakávaní veľa tajomna. Tak to robili moji rodičia a starí rodičia a ja sa snažím túto tradíciu aj v dnešnej dobe, plnej zmien a rôznych noviniek, zachovať. Mám pocit, že sa mi to zatiaľ darí,” vyznala sa.

Na Štedrom dni má najradšej slávnostnú atmosféru, ktorá visí vo vzduchu na každom kroku. „Pokiaľ žili moji rodičia, priebeh Vianoc bol vždy rovnaký - najprv večera a príchod Ježiška u nás, potom sme sa presunuli do rodičovského domu k ich stromčeku a skončili sme u syna Rolanda. Všade sme sa pomodlili, zaspievali si koledy a tešili sa z darčekov. Štedrá večera sa skladala, samozrejme, z kapustnice, vianočného kapra, oblátok... Navyše, môj manžel priniesol po našej svadbe aj zvyk zo svojho rodiska (Kežmarku) a síce vianočné klobásy - zapekačky. Tie sa u nás udomácnili, a tak si celá rodina pochutnáva postupne na všetkom. Odkedy moji rodičia nežijú a deti si už založili vlastné rodiny, každé Vianoce sú iné - raz sme my u nich, raz oni u nás,” zaspomínala si obľúbená speváčka a televízna svokra.

Tradície sú pre mamu a babku úzko späté aj so spomienkami na časy, keď boli jej deti malé. „Veľmi radi spomíname s manželom na jedny Vianoce, keď boli deti ešte veľmi malé a nám vo fujavici vypadol elektrický prúd. Miestnosť osvetľoval len vianočný stromček a sviečky na stole. Bola to zázračná atmosféra - deti ako vo vytržení vybaľovali darčeky a my s manželom sme sa tešili rovnako ako oni,“ uviedla ďalej Oňová.

Darčeky podľa vlastných slov kupuje spontánne a priebežne. „Keď ma niečo osloví aj počas roka, kúpim to a schovám až do Vianoc. Je to ale čoraz ťažšie - vývoj ide tak rýchlo dopredu, že dnes už neviem, čím by som deťom a vnúčatám urobila radosť. Snáď lístkami do divadla alebo wellness pobytom? Zlatí Féničania - ešte, že vynašli peniaze, to je vždy neomylný doplnkový darček!“ zažartovala.

Silvester a príchod nového roka oslávi Gizka Oňová prácou spojenou s relaxom: „Rozhodla som prijať ponuku spievať na Silvestra v kúpeľoch Sliač - ostaneme tam s manželom zopár dní. Zaslúžime si oddych - máme za sebou pracovne náročný rok.“

Do roku 2019 si želá zdravie a dobré vzťahy s rodinou a okolím. Predsavzatia si dáva priebežne, nielen na Nový rok. „Akonáhle pocítim, že by som mala niečo na svojom živote zmeniť, urobím to okamžite. Kedysi som si dávala predsavzatia, že začnem viac cvičiť, ale dnes to už nerobím, pretože v tomto nemám pevnú vôľu,” zakončila.

Adam Ďurica

Slovenský spevák a hudobník Adam Ďurica zažije prvé Vianoce so synom Timotejom. „Prvý raz budú Vianoce u nás rozšírené, naberie to grády, nová verzia rodiny. Strašne sa z toho teším, Timo je pre mňa najkrajší darček vôbec, doteraz tomu ani nerozumiem, takže sme sa s manželkou dohodli, že si už žiadne darčeky pod stromček nedávame. Najväčší dar pre nás bude, že si budeme môcť vychutnať Vianoce v trojici,“ poznamenal v rozhovore.

durica.jpg

Foto: 
Instagram

Na Štedrý večer populárny hudobník určite nevynechá premiéru novej rozprávky RTVS Vianočné želanie, ku ktorej spolu so Simou Martausovou nahrali novú verziu skladby Holubička so symfonickým orchestrom. „Tá rozprávka je podľa mňa úžasná, sú v nej krásne zábery. Ja celkovo milujem rozprávky a k Vianociam rozprávky patria. Aj taký Mrázik, všetky tie vianočné rozprávky sú krásne a dobré a nesú vždy nejaké posolstvo. Ešte aj ten Sám doma nesie v sebe dôležitý odkaz. Je síce sám a robí tam celý čas zle tým zlodejom, no vlastne je to o dobre, láske a rodine a to je podstatné. Alebo takí Griswoldovci. Cestujú po svete a potom majú Vianoce. Nič im nevyjde, ale rodina drží pokope...,“ vymenoval Ďurica.

- - Inzercia - -