Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pápeža na Veľkú noc oblieka slovenský kňaz

marec 23, 2018 - 07:39
Veľká noc patrí k najkrajším kresťanským sviatkom, keď si kresťania na celom svete pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Je to čas duchovného vzkriesenia, intenzívnych modlitieb, ale aj obdobie, keď Svätý Otec adresuje svoje posolstvá svetu. Zákulisie príprav veľkonočných sviatkov približuje Jozef Bartkovjak, vedúci Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu.
Foto: 


Pápež František sviežosťou a hĺbkou svojich myšlienok priťahuje k viere mladých ľudí z celého sveta. Aj pred Kvetnou nedeľou pozval do Vatikánu tristo mladých z rôznych krajín. Aký je hlavný motív tohto stretnutia?
Celý tento rok je v cirkvi v znamení mladých, pretože sa v októbri pripravuje celosvetová synoda na tému „Mladí, viera a rozoznávanie povolania“. Hoci je synoda určená pre biskupov, pápež František rozhodol, že sa do jej prípravy môžu zapojiť mladí ľudia. V internetovom dotazníku posielali podnety pre biskupov. Teraz nasleduje stretnutie v Ríme. Tristo mladých ľudí z celého sveta, medzi ktorými Slovensko zastupuje Veronika Žolnová, sa 19. marca stretne s pápežom, potom predebatujú svoje podnety a odovzdajú mu ich na Kvetnú nedeľu. Vstup do Veľkého týždňa je inak tradične Svetovým dňom mladých. V Ríme býva v tomto čase už príjemne teplo, a tak sa omša s procesiou slávi vonku na Námestí sv. Petra. Namiesto našich zvyčajných bahniatok Svätý Otec požehnáva palmové listy alebo olivové vetvičky. 

O tom, že pápež František rozumie mladým ľuďom a „kráča s dobou“ svedčí aj to, že na tri dni – 8. – 11. marca pozval do Vatikánu 120 programátorov, talentovaných vysokoškolských študentov rôznych národností a náboženskej príslušnosti z celého sveta na akýsi maratón kreatívnych mozgov. Aký cieľ malo ich stretnutie?

Informatici mali svojimi nápadmi pomôcť zapojiť modernú techniku do služby humanitárnych projektov. Pri skupinovej práci vymysleli napríklad mobilnú aplikáciu na koordináciu dobrovoľníckych akcií alebo databázu, ktorá pomôže lekárom v teréne ako databáza pri diagnostikovaní utečencov. Slovensko medzi nimi nebolo zastúpené.

Veľkonočné sviatky vyvrcholia tzv. trojdním. Zelený štvrtok je prvým dňom, keď sa pripomína Kristovo utrpenie a vzkriesenie. Kresťania si pripomínajú poslednú večeru Ježiša Krista. Pápež bude v tento deň umývať nohy vybraným mužom, tak ako to robil Ježiš apoštolom. Bolo to gesto jeho pokory krátko pred ukrižovaním. Pápež František ho zvyčajne neuskutočňuje v kostole, ale medzi ľuďmi, ktorí sú na okraji spoločnosti. Vie sa už, kam sa tohto roku vyberie?

Zatiaľ ani my sami vo Vatikánskom rozhlase nevieme, kam sa tento rok Svätý Otec vyberie večer na Zelený štvrtok. Ranná omša svätenia olejov však bude klasicky v Bazilike sv. Petra, a to je príležitosť pre kňazov z celého mesta, aj cudzincov, koncelebrovať so Svätým Otcom. Potom sa zvyčajne s niekoľkými kňazmi stretne aj pri obednom stole. Večerná omša spojená s umývaním nôh je vždy spojená s prekvapením. Spravidla si vyberá nejakú „perifériu“. Minulý rok išiel až 70 kilometrov do Paliana do špeciálnej väznice pre polepšených mafiánov.

Na Veľký piatok, keď si kresťania pripomínajú Ježišovo ukrižovanie, sa František zúčastní krížovej cesty v Koloseu. Krížová cesta má vždy nejakú nosnú tému. Aká je tohto roku?

Tento rok to bude sledovanie Ježišovej obety z pohľadu mladých. Prípravu zamyslení ku klasickým zastaveniam si rozdelilo pätnásť študentov z Ríma, polovica z nich sú stredoškoláci z lýcea, ďalší sú vysokoškoláci. Pápež František ich pozval, aby sa pokúsili o niečo, čo vychádza z ich osobnej modlitby nad biblickým textom a z ich vlastnej životnej skúsenosti. Myslím si, že Svätý Otec týmto naznačil, že Duch Svätý v cirkvi hovorí aj cez mladých ľudí, nielen cez teológov...

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 11-12/2018!

- - Inzercia - -