Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pravoslávni veriaci oslávia Vianoce 6. januára: Zisťovali sme, aké majú zvyky!

január 05, 2022 - 08:44
Ani sme sa nenazdali a Vianoce sú za nami. Rozdali sme si darčeky, stretli sa v kruhu rodiny a taktiež sme oslávili príchod Nového roka. Nie všetci z nás však oslavujú Vianoce klasicky 24. decembra. Na východnom Slovensku, v oblasti ktorá je obývaná Rusínmi ich slávia o trinásť dní neskôr, na Troch kráľov, 6. januára.
Foto: 

Väčšina Rusínov sa stále pridržiava Juliánskeho kalendára

Rusínske obyvateľstvo sústredené na východnom Slovensku si zachovalo zvyk oslavovať Vianoce podľa starého Juliánskeho kalendára, teda o 13 dní neskôr. Predpríprava na tieto sviatky je dlhodobá. V predvianočnom období totiž dodržiavajú pôst, ktorý trvá 40 dní. Je obdivuhodné, že aj v dnešnej modernej dobe si Rusíni doposiaľ zachovali svoje tradície a zvyky, ktoré siahajú až do doby svätého Cyrila a Metoda. 

Okrem toho, že oslavujú sviatky podľa spomínaného Juliánskeho kalendára, zachovali si aj bohoslužobný jazyk, ktorým je cirkevná slovančina. V Pravoslávnom kostole by tak mnohí z nás veľa nerozumeli.

Tradície

Vianoce u Rusínov zvyknú byť veľmi podobné tým našim, avšak ako sme sa dozvedeli z rozhovoru s pani Margitou z malej východoslovenskej dedinky, striktne dodržiavajú tradície: ,,Musím povedať, že tradície sú u nás veľmi dôležité. Každoročne sa stretávame s rodinou na trojkráľovej večeri, pred ktorou sa ideme umyť do potoka. Veľa ľudí to však už v dnešnej dobe nerobí, tvár si umyjú len doma studenou vodou, nám sa ale tento zvyk darí udržiavať a hoci mám dnes už 79 rokov som rada, že sa k potoku ešte vládzem prejsť spoločne s mojimi deťmi a vnúčatami," pousmiala sa. 

Štedrá večera musí byť pôstna a pripravená ešte predtým, ako si všetci zasadnú za stôl, aby od neho gazdiná neodchádzala. ,,Kedysi sme zvykli pripravovať aj dvanásť jedál. Dnes ich však pripravujeme osem. Na stole nesmú chýbať oplátky s medom a cesnakom, domáci chlieb, kapustnica bez klobásy, mačanka (pozn.red. zhustená hríbová polievka so šťavou z kapusty), fazuľová polievka so sušenými slivkami, tatarčané pirohy, zemiakový šalát a bobaľky (pozn.red. opekance) s makom," prezradila.

Pred štedrou večerou zvykne dať gazdiná každému členovi rodiny krížik na čelo, následne sa pomodlia a z každého jedala musia ochutnať. Ak je niekto z rodiny počas večere neprítomný, pripravia mu na stôl tanier. ,,Na stole máme stále jeden-dva taniere navyše. Pre toho, kto z rodiny chýba a pre pocestného."

Po štedrej večeri sa opäť všetci pomodlia, otvoria si darčeky a odchádzajú na svätú omšu. Nasledujúci deň už skončí pôst a domy navštevujú koledníci. Rusíni sa od Vianoc zdravia pozdravom Christos raždajetsja, na čo odpovedajú Slavite jeho. 

- - Inzercia - -