Dnes je sobota, 21.máj 2022, meniny má: Zina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zomrela významná herečka Zdena Gruberová

január 19, 2017 - 11:20
Popredná slovenská činoherná herečka a dlhoročná členka Činohry SND zomrela v stredu v Bratislave vo veku 83 rokov.
Foto: 

Vo veku 83 rokov zomrela v stredu 18. januára v Bratislave významná slovenská herečka Zdena Gruberová. Agentúru SITA o tom informovali zo Slovenského národného divadla (SND), ktoré prijalo správu o úmrtí jednej z významných slovenských herečiek, dlhoročnej členky Činohry SND s veľkým zármutkom. O termíne poslednej rozlúčky s umelkyňou bude národné divadlo informovať, uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. „Stretnutie s touto krehkou noblesnou dámou, tragédkou, ktorá mala zmysel pre komediálne herectvo, umelkyňou s ušľachtilým srdcom, bolo vždy udalosťou - v divadle, na filmovom plátne, televíznej obrazovke, či pri počúvaní rozhlasu,“ pripomenula Pažítková v nekrológu zverejnenom na webstránke SND. 

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach a zomrela 18. januára 2017 v Bratislave. „V mladosti netušila, že si ju získa Tália, rozhodla sa študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Vtedy si ani nepomyslela, že by raz na javisku SND mohla v Hamletovi hrať Oféliu. Stalo sa tak v roku 1964 a po jej boku bol Karol Machata, azda jej najčastejší javiskový partner v budúcnosti. V tom istom roku stvárnila aj Maggie v Millerovej hre Po páde a Stellu v hre Tennessee Williamsa Električka zvaná túžba,“ uviedla ďalej v nekrológu tlačová tajomníčka SND. Pažítková tiež pripomenula, že na začiatku divadelnej cesty Zdeny Gruberovej bola poézia. Július Pántik a František Dibarbora jej odporúčali, aby sa prihlásila na bratislavské Konzervatórium.

chudik1.jpg

Foto: 
SITA

Na snímke zosnulí herci Zdena Gruberová a Ladislav Chudík

 

Ako 21-ročná prešla v roku 1954 z martinského divadla do SND, a keď mala dvadsaťdva, stvárnila Júliu - azda jej najobľúbenejšiu postavu. „Z mladistvých prefíkaných šibaliek s príznačným osobným šarmom, sa pomerne rýchlo prepracovala až k Shakespearovi, k postavám, ktoré sú snom každej mladej herečky,“ uviedla v tom čase o Gruberovej jedna z divadelných kritík. Na javisku Činohry SND, ktorej členkou bola od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv - tragické, dramatické, aj komické. „V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba Tennesseeho Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy,“ pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej Izabela Pažítková. 

„Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi. S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv,“ povedala Gruberová pri príležitosti svojich 80. narodenín. „Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti... Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie,“ cituje ďalej nekrológ herečku. 

- - Inzercia - -