Dnes je utorok, 18.január 2022, meniny má: Bohdana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislava sa aj tento rok zapája do Európskeho týždňa mobility

september 17, 2016 - 07:28
Hlavné mesto SR Bratislava sa aj tento rok v termíne od 16. do 22. septembra zapojí do Európskeho týždňa mobility. V rámci podpory využívania alternatívnych spôsobov dopravy v meste, hlavné mesto ponúka možnosť cestovať v MHD bezplatne na platný vodičský preukaz vydaný v Európskej únii. Pripravený je však aj ďalší zaujímavý program, ktorý odštartuje už tento piatok cezhraničná cyklistická jazda Cesta nádeje.
Foto: 

„Bratislava je moderné mesto, ktoré sa snaží podporovať projekty zamerané na využívanie alternatívnej dopravy v meste a vytvárať možnosti na využívanie alternatívnych druhov dopravy. Práve preto budujeme cyklotrasy, opravujeme chodníky, budujeme bezbariérové priechody, vytvárame nové prestupné uzly mestskej hromadnej dopravy, modernizujeme električkové radiály a mnohé ďalšie,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

 

Úvodné podujatie bude patriť Ceste nádeje, ktorá vyvrcholí na Hlavnom námestí v Bratislave 16. septembra. Európska cezhraničná cyklistická jazda Journey of Hope (Cesta nádeje) vyštartovala 18. augusta z Kodane s cieľom doraziť 17. septembra do Viedne. Účastníci postupne prechádzajú cez Dánsko, Nemecko, Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Rakúsko. Súčasne bude prebiehať na Hlavnom námestí aj podujatie Na kolesách proti rakovine. Ide o  charitatívne podujatie na podporu výskumu proti rakovine, ktoré okrem verejnej zbierky Nadácie Výskum rakoviny doplní aj zaujímavý sprievodný program.  

 

V sobotu 17. septembra si zase pre svojich priaznivcov pripravil Dopravný podnik Bratislavy Deň otvorených dverí, ktorý odštartuje koncertom rockovej kapely Atmosferik o 10.00 h. Program je pripravený ako pre malých, tak aj veľkých. Zaujímavé prehliadky vozového parku či modernizovaných električkových hál doplnia vystúpenia Roba Patejdl Band a Petra Cmoríka, tombola či program pre deti. Novinkou tohtoročného Dňa otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava bude špeciálny konvoj až 6 historických električiek, ktorý bude vypravený o 14:00 h priamo z Jurajovho dvora.

 

Zaujímavý program si pripravila aj Cyklokoalícia. V sobotu 17. septembra na Šafárikovom námestí sa uskutoční akcia Všetci na bajk – na bajku do mesta, ktorá ponúka okrem spoločnej jazdy aj cyklojogu, diskusiu o mestskej cyklistike či detský cykloworkshop.

 

V pondelok 19. septembra bude možné vyskúšať Jazdu na elektrickej trojkolke po Starom meste.

 

Do ETM sa zapojí tradične aj Mestská polícia, ktorá žiakom základných škôl pripravila kurz na dopravnom ihrisku. Deti si na Primaciálnom námestí 22. septembra budú môcť vyskúšať rôzne dopravné situácie a získať nové zručnosti a vedomosti (v čase od 9.00 hod. do 12.00 hod).

 

Praktickou sprievodnou aktivitou však bude bez pochýb cestovanie MHD zdarma len na vodičský preukaz. Počas celého trvania Európskeho týždňa mobility budú môcť držitelia platných vodičských preukazov jazdiť v spojoch MHD bezplatne  (ako dennými, tak aj nočnými spojmi). Zároveň v piatok 16. septembra 2016 vzhľadom k dopravným obmedzeniam spojeným so summitom kľúčových predstaviteľov členských štátov EÚ, bude celý deň MHD zadarmo úplne pre všetkých (bez ohľadu na vodičský preukaz).

 

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok v termíne od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre  prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či  hromadnou dopravou) - jednoducho  alternatívu voči osobným motorovým vozidlám. Tento rok sa bude kampaň zameriavať na propagáciu ekonomických prínosov inteligentnej a udržateľnej mobility pre jednotlivcov, organizácie a spoločnosť. Už tradične sa do kampane zapája aj Hlavné mesto SR Bratislava.

- - Inzercia - -